Akıllı Ev Otomasyonuna Sahip Olmanın 7 Avantajı

Teknolojideki hızlı gelişmeler arasında yer alan ve son yıllarda oldukça popüler hale gelen “Akıllı Evler”; Güvenlik, konfor ve tasarruf konularında büyük avantajlar vaad ederek adından fazlasıyla söz ettiriyor.

Akıllı Ev Otomasyonu Nedir?

Akıllı ev otomasyonu, aslında teknolojinin kişilerin özel istek ve ihtiyaçlarına göre uygulanmasıdır. Ortak bir ağa bağlanan herhangi bir bağımsız cihaz, otomasyon sistemini uzaktan izleyebilme ve kontrol edebilme avantajı sağlar. Evinizi uzaktan kumanda ile kontrol ederek lüksü kullanmanıza olanak tanır.

Daha anlaşılır bir ifade ile; akıllı ev otomasyonu sayesinde: evinizin termostatını, kapılarını, ışıklarını, ses hoparlörlerini, TV’leri, güvenlik kameralarını, kilitleri, cihazları ve daha fazlasını, akıllı telefonunuzdan veya mobil bir dokunmatik ekran cihazından izleyerek kontrol altına alabilir ve enerji tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Teknolojinin yönü genişlemeye devam ettikçe; akıllı ev otomasyonunun, yaşantımızı çok daha kolay, keyifli ve değerli bir hale getireceği hepimiz için şüphesizdir.

Akıllı Ev Otomasyonu ile ilgili daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak istiyorsanız sizler için hazırladığımız “Akıllı Ev Sistemleri Nedir?” makalesine göz atabilirsiniz!

Eğer siz de evinizi akıllı bir hale getirerek bahsettiğimiz bu kolaylıkların keyfini çıkarmak istiyorsanız sitemizde yer alan Akıllı Ev Başlangıç Paketleri’ne göz atabilirsiniz.

Fibaro Apple HomeKit Başlangıç Paketi

Somfy Ev Alarm Paketi
Philips Hue Beyaz Ambiyans Akıllı Başlangıç Seti 3’lü Kumandalı E27

Akıllı Evde Yaşamanın 7 Faydası

Akıllı ev otomasyonunun yaşam alanlarımıza değer kattığı, şaşırtıcı ve pratik avantajlarına birkaç örnek ister misiniz?

 İşte Akıllı Evde yaşamanın 7 faydası:

1. Konfor ve Rahatlık

Evinizdeki tüm cihazları tek bir yerden yönetmek muazzam bir rahatlıktır. Evinizdeki tüm teknolojiyi tek bir arayüzle ihtiyaçlarınıza bağlı tutabilmek, ev yönetimi için ileriye dönük atılan büyük bir adımdır. Yapmanız gereken tek şey, tek bir uygulamayı telefonunuza veya tabletinize indirerek uygulamayı nasıl kullanacağınızı öğrenmektir. Bundan sonrası, evinizi tek bir dokunuşla yönetmektir.

Aydınlatmalarınızı evde değilken bile akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden kontrol edebilirsiniz. Bu şekilde senaryolar oluşturarak ışıkların istediğiniz zaman açılıp kapanmasını sağlayabilir ve hayatınıza daha fazla konfor katabilirsiniz. Hatta siz evde yokken ışıkların sizin belirlediğiniz saatlerde açılmasını sağlayarak evde biri varmış izlenimi yaratabilir ve evinizi hırsızlara karşı koruyabilirsiniz.

Akıllı aydınlatma denildiğinde akla ilk gelen Philips Hue Akıllı Ampüllerdir.  Philips Hue Akıllı Ampüller sayesinde 16 milyon renkle oynayabilir evinizin ambiyansını dilediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Eğer Philips Hue’lar hakkında daha ayrıntılı bilgiye sahip olmak isterseniz Engie Evde olarak sizin için hazırladığımız Philips Hue Başlangıç Rehberi’ni okuyabilirsiniz.

Philips Hue ile istediğiniz zaman ışıkları kapatabilir, gün doğumunu taklit ederek giderek artan ışıkla doğal biçimde uyanmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Aydınlatmanın dışında Alarmlarınızı yumuşak bir müzik başlangıcına ayarlayabilir böylece sabahları pozitif bir hisle uyanarak, güne güzel başlayabilirsiniz. Farklı ses seviyelerinde farklı şarkıları çalmak üzere ayarlanacak hoparlörleri farklı odalara yerleştirebilirsiniz. Böylece istediğiniz şarkıları evin neresinde olursanız olun dinleyebilirsiniz. Bu konudaki örnek ürünlerden biri Fibaro teknolojisiyle tasarlanan iEast Stream Pro Kablosuz Ses Yayın Cihazı’dır. iEast M30 Pro herhangi bir hoparlörü kablosuz çoklu oda müzik sistemine dönüştürebilir. 

Fibaro entegrasyonu ile akıllı evinizi müzik otomasyonuna kavuşturabilirsiniz. Eve geldiğinizde akıllı eviniz sizi müzikle karşılıyor. Sabah sevdiğiniz müzikle uyanabilir, istediğiniz odada istediğiniz parçayı çalabilir, sevdiğiniz müzikleri cep telefonunuzdan, tabletinizden, bilgisayarınızdan, flash diskten, NAS ve  çeşitli online müzik servislerinden dinleyebilirsiniz. 

Ayrıca evin sıcaklığını size en uygun sıcaklığa göre ayarlayabilirsiniz. Isıtma ve klimayı bir termostat tarafından uzaktan kontrol edebilirsiniz. Böylece eviniz asla çok soğuk veya çok sıcak olmayacak, ve siz ihtiyacınız doğrultusunda sistemi çalıştırarak, tasarruf edebileceksiniz.

Siz de evinizin sıcaklığını cep telefonunuzdan yöneterek tasarruf etmek istiyorsanız  Cosa Akıllı Oda Termostatı Kablosuz Kombi ve Klima Kontrolü’nü inceleyebilirsiniz.

Özetle, Akıllı Ev sistemleri sayesinde evinizde sıcaklıktan ışığa, kapı kilidinden akıllı tartıya kadar her şeyi telefonunuzdan ya da diğer akıllı cihazlarınızdan tek tıkla kontrol edebildiğiniz ve kendi isteğinize göre düzenleyebildiğiniz bir konfora ulaşırsınız. Tüm bu rahatlıkları ve daha fazlasını ürünlerimizde bulabilirsiniz. Eğer nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ihtiyacınız doğrultusunda ister makalelerimize göz atabilir, isterseniz çağrı merkezimizi arayabilir ya da akıllı ev teklif formunu doldurabilirsiniz.

2. Ev güvenliğini en üst düzeye çıkarmak

Akıllı bir evin sizi evinizde güvende tutmasının sayısız yolu vardır. Hareket sensörleri; gece veya siz işteyken eve izinsiz birinin girmeye çalışması durumunda, hemen hareketliliği algılayacaktır. Hareket dedektörleri uyarılırsa, akıllı telefonunuza bir bildirim  gönderilir ve dilerseniz siz evdeymişsiniz gibi görünmesi için ışıklar yakılabilir. 

Akıllı ev ağınızda, güvenlik ve gözetim özelliklerini birleştirdiğinizde, birçok seçenek sizden gelecek komut ile aktif hale gelecektir.

Örneğin; ev otomasyon sistemleri içerisinde yer alan hareket dedektektörleri, gözetleme kameraları, otomatik kapı kilitleri ve diğer somut güvenlik önlemleri ile oluşturulacak senaryolarla çalışma avantajları size konforu ve güven hissini yaşatacaktır.

Böylece istediğiniz sürece bunları bir mobil cihazdan etkinleştirebilirsiniz. Ayrıca, çeşitli cihazlarınızda, belirlenen süreye bağlı olarak güvenlik uyarılarını almayı, evde veya yarı yolda olsanız dahi verdiğiniz komutların gerçek zamanlı olarak etkinliklerini izlemeyi de seçebilirsiniz.

Hareket sensörleri ile evinizi daha güvenli bir hale getirmek istiyorsanız aşağıdaki ürünleri inceleyebilirsiniz:

Fibaro Apple HomeKit Hareket Sensörü

Fibaro Hareket Sensörü

Philips Hue Hareket Sensörü

Pencerelere ve kapılara yerleştirilen sensörlerle kapının/pencerelerin açılıp kapandığını akıllı telefonunuz üzerinden görebilirsiniz.

Kapı ve pencere sensörleri için:

Yale Kapı Pencere Kontağı SR-DC

Somfy Kapı / Pencere Dedektörü

Akıllı evlerin birçoğu, akıllı cihazınızı veya duvar terminalinizi kullanarak herhangi bir kameradan bakmanıza olanak tanıyan CCTV kameralarına sahiptir. Hareketin algılanması için ekranın bölümlerini ayarlayabilirsiniz. Böylece evcil hayvan veya rüzgardaki ağaç alarmı çalıştırmaz.

Akıllı yangın alarmlarını kurarsanız, evde veya işyerinizde yangın olup olmadığına dair olası bildirimleri alabilirsiniz. Yanlış bir alarm olduğunu biliyorsanız, bir sandalyeye tırmanmak ve yangın alarmının üzerindeki düğmeye ulaşmak yerine alarmı, telefonunuzun ekranına basarak kapatabilirsiniz.

3. Evi Kolayca Kontrol Edebilmek

Akıllı evin en çekici kısmı, evin her bir parçasının artık bir ekran dokunuşu kadar yakın olması. İster akıllı telefonunuzdan ister tabletinizden evinizi izleyip kontrol edebilirsiniz.

Yatağınıza gittiğinizde, evinizdeki her ışığı tek bir tuşa basarak kapatabilirsiniz. Akıllı görünümünüz varsa ekranınıza bakabilir ve her kapı ve pencerenin kilitlenip kilitlenmediğini görebilirsiniz, böylece onları kontrol etmek için hiçbir zahmette bulunmanıza gerek kalmaz.

Akıllı Prizleriniz varsa, evdeki her elektronik cihazı birkaç saniye içinde kapatabilirsiniz. Böylece “Ütüyü veya tost makinesini fişte unuttum mu?” gibi dertlerden kurtulmuş olacaksınız.

Son derece sıcak bir günde, işinizden eve gitmeden önce yeterli bir zaman içinde evinizin soğumasını sağlayabilirsiniz. Akşam yemeğine başlamak için acele ediyorsanız ama yine de işyerinde iseniz, evinize dönerken fırınınızın ön ısıtmaya başlamasını sağlayabilirsiniz. Işıklarınızı açık bırakıp bırakmadığınızı, ön kapınızda birinin olup olmadığını evde değilken de kontrol edebilirsiniz.

Cihazları birlikte programlayabilirsiniz. Örneğin, TV’nizi açtığınızda, ışıklar otomatik olarak sönebilir. Sabahları, yatağınızdan kalktığınız zaman tek tuşla, ısıtma, ışık ve müziği ayarlayabilirsiniz.

4. Enerji Verimliliğini Arttırmak

Akıllı ev teknolojinizi nasıl kullandığınıza bağlı olarak, alanınızı daha verimli hale getirmek mümkündür. Örneğin, sıcaklık tercihlerinize göre programlanabilir Akıllı Termostatlar ile evinizin ısınması ve soğutulması konusunda daha hassas bir kontrole sahip olabilirsiniz. Işıklar ve motorlu panjurlar; güneş battığında, akşam moduna geçmek için programlanabilir veya odaya girdiğinizde ya da odanızdan ayrılırken ışıklarınızı otomatik olarak açıp kapayabilirsiniz, böylece boşa enerji harcanıyor mu diye endişelenmenize gerek kalmaz. Üstelik enerjiden tasarruf ederken faturanızı da kontrol etmiş olacaksınız. Açık unutulan ampuller ya da açıp kapatarak çokça enerji harcadığımız kombiler yüksek faturalara sebep olurken, Akıllı Ev ürünleriyle bunun önüne geçmek mümkündür.

Örneğin, sabah evden çıkarken kombi boşuna çalışmasın deyip kapatıyoruz ama geldiğimizde ev soğuk olduğu için yüksek ayarda çalıştırıyoruz bu süreçte ısınıp soğumalarla olması gerekenden çok daha fazla enerji harcanıyor. Cosa Kablosuz Akıllı Oda Termostatı ile bu duruma çözüm bulabilirsiniz. Akıllı özellikleri sayesinde 3 farklı modda çalışan Cosa, siz evde olduğunuzda evinizin sıcaklığını sabit tutar, siz uyurken evinizin sıcaklığını hissetmeyeceğiniz kadar düşürür, siz dışarıdayken evinizin sıcaklığını yeniden kolayca ısıtabileceği kadar düşürür ve böylece siz evinizde değilken bile tasarruf etmenizi sağlar.

Akıllı ev cihazlarının ‘Enerji Tasarrufu’ seçenekleri; odanın içinde ne kadar doğal ışığın bulunduğuna,

termostatın ölçtüğü sıcaklığa veya evde birinin olup olmadığına bağlı olarak evi yönetir.

Sisteminizde dahili bir sensör varsa, odaya biri geldiğinde ışıklarınız yanmaya başlayabilir ve dışarı çıktıklarında sönebilir. Böylece enerji tasarrufu yapmış olursunuz.

Akıllı Ev Sistemlerinin sağladığı enerji tasarrufu hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz “15 Adımda Enerji Tasarrufu” adlı makalemizi okuyabilirsiniz.